Zaprawa do klinkieru - co powinniśmy o niej wiedzieć? - 1 2024

Zaprawa do klinkieru – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Elewacje wykonane z klinkieru charakteryzują się nie tylko ponadprzeciętną trwałością, ale również estetyką. Ich wykonanie wiąże się jednak z koniecznością posiadania odpowiedniej zaprawy, która zapobiegnie przed powstawaniem przebarwień. Dlaczego zaprawa tradycyjna nie sprawdzi się do klinkieru? Jakie składniki powinna posiadać dobra zaprawa do klinkieru? 

Dlaczego zaprawa tradycyjna nie sprawdzi się do klinkieru?

Tradycyjna zaprawa wyróżnia się tym, że w składzie posiada wapno. Jeśli zatem wykorzystamy ją do wykonania ogrodzenia klinkierowego bądź ściany, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że wapno przeniknie w głąb. Co więcej, opady deszczu bardzo często sprawiają, że związki wapna będą wypłukiwane z zaprawy, która nie zaschła wystarczająco dobrze. Gdy wapno łączy się z wodą, to wytwarza się specjalny związek- osadza się na powierzchni. Takie naloty są dość problematyczne do usunięcia, jednocześnie negatywnie wpływają na estetykę. 

Jakie składniki powinna posiadać dobra zaprawa do klinkieru?

Jeśli chcemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nalotu na klinkierze, wówczas możliwe jest zastosowanie nieco innego produktu. Zaprawa do klinkieru jest bardzo elastyczna i łatwo urabialna, dlatego też korzystanie z niej nie jest problematyczne. Dużą zaletą jest tras- jeden ze składników. Jest to zmielona skała, która reaguje z wapniem, co tworzy krzemian wapnia. Wnika on w pory znajdujące się w spoiwach, co jest skutecznym zabezpieczeniem przed nalotami. Zaprawa do klinkieru posiada odpowiednio dobrane kruszywo, które ma drobne uziarnienie. Co więcej, zaprawa jest odporniejsza na porastanie mchem, pleśnią lub innymi czynnikami atmosferycznymi. 

Na jakie cechy powinniśmy zwrócić uwagę?

Zaprawa do klinkieru powinna być dobrana w oparciu o kilka standardowych parametrów. Przykładowym jest chociażby nasiąkliwość cegieł. Wbrew pozorom przekłada się ona na wytrzymałość tego produktu, jednocześnie odgrywa ważną rolę podczas wiązania zaprawy. Kolejnym parametrem jest temperatura użytkowania- wbrew pozorom nie należy jej bagatelizować, bowiem również jest odpowiedzialna za trwałość. Specjaliści skupiają się również na wydajności- mówi ona, jaki obszar jesteśmy przygotować wykorzystując jeden worek zaprawy.