Grzyby pleśniowe, określane potocznie jako pleśń, obejmują dość szerokie grono grup systematycznych (pędzlak, pleśniak, sierpik, kropidlak). Grzybnia ta rozwija się w wilgotnym środowisku, a podłoże rozwoju tych pleśni jest naprawdę duże — od np. żywności aż po mury domu. Co warto wiedzieć o likwidacji pleśni pojawiającej się na ścianach?
Pleśń — co warto o niej wiedzieć?
Nie każdy wie, że zarodki pleśni znajdują się dosłownie wszędzie i tak naprawdę tylko czekają na dogodny moment do rozwoju. Co więcej, pleśń przyczynia się do powstania mytotoksyn, które są substancjami rakotwórczymi, mutagennymi i alergizującymi. W dodatku grzyby pleśniowe potęgują dolegliwości górnych dróg oddechowych.
Obecność pleśni objawia się wystąpieniem plam o różnym zabarwieniu. Tworzą one ogniska chorobowe o dość specyficznym zapachu. Jest to o tyle istotne, gdyż pozwala na zlokalizowanie niewidocznego ogniska pleśni, np. pod tapetą.
Jak zdiagnozować i zlokalizować pleśń?
Odpowiednia likwidacja pleśni, a nie jedynie jej zamaskowanie (poprzez np. Zamalowanie farbą), powinna rozpocząć się od znalezienia przyczyn jej powstania. W związku z powyższym należy sprawdzić takie elementy, jak:
- Wentylacja – w przypadku, w którym budynek jest ocieplony, konieczne będzie ustalenie technologii wykonania takiego ocieplenia. W dodatku należy sprawdzić, czy ocieplenie jest odpowiednio wentylowane. Co więcej, należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą wentylację w pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć, jak łazienka czy kuchnia. Istotne jest także sprawdzenie szczelności okien.
- Wilgotność — pomieszczenie powinno wykazywać taką wilgotność powietrza, która uniemożliwia rozwój grzybów pleśniowych. Powinna ona oscylować w granicach 60%.
- Przecieki – warto dokonać przeglądu wszystkich przegród budowlanych (taras, dach itp.), ponieważ możliwe jest, iż mogą one posiadać przecieki, które generują powstawanie pleśni.
Jak pozbyć się pleśni?
Po odpowiednim zdiagnozowaniu ognisk chorobowych można już przystąpić do ich właściwej likwidacji. Sposobów walki z pleśnią jest wiele, a wybór uzależniony jest od rodzaju źródła jej powstania czy też od rodzaju podłoża. Przed rozpoczęciem czynności należy usunąć skażoną powierzchnię oraz skorzystać z osuszaczy powietrza. Ma to na celu osuszenie i ustabilizowanie wilgotności w pomieszczeniu.
Czasem wystarczające jest zwykłe mycie ścian specjalistycznym środkiem grzybobójczym. W niektórych przypadkach konieczne jest również usunięcie tapety. W przypadku likwidacji istniejącego tynku warto zastąpić tynkiem w pełni przepuszczalnym, który nie będzie blokował dyfuzji pary wodnej wewnątrz. Jeżeli powierzchnia będzie wymagała malowania, należy postawić na farby sylikonowe.