W trakcie do boru odpowiednich wylewek do swojego mieszkania, czy też domu, konieczne jest uwzględnienie wielu czynników. Wylewka dobrej jakości powinna charakteryzować się tym, że jest gładka, równa, odporna na uszkodzenia mechaniczne i odpowiednio wytrzymała. W związku z tym, wiele osób decyduje się na zastosowanie wylewki anhydrytowej.
Wylewka anhydrytowa – zalety
Wylewka anhydrytowa powstaje z takiego siarczanu wapnia, który nosi miano anhydrytu. Innym potocznym określeniem tej struktury jest “gips bez wody”. Tak więc jest to wylewka gipsowa, która w przeciwieństwie do cementowych odpowiedników, wykazuje zupełnie inne parametry techniczne. To właśnie dzięki nim wylewka anhydrytowa jest coraz częstszym wyborem.
Jedną z najistotniejszych zalet wylewki anhydrytowej jest jej grubość. Dla przykładu podłoga ocieplona styropianem może wymagać jedynie 35 mm wylewki. Tak niewielka grubość nie skutkuje jednak gorszymi parametrami wytrzymałościowymi gotowej posadzki, gdyż jest ona odporna na uszkodzenia i bardzo mocna. Cienka struktura wylewki anhydrytowej przekłada się na krótki czas jej schnięcia – przeważnie po dwóch dniach od wylania można już wywietrzyć pomieszczenie.
Kolejną ogromną zaletą wylewek anhydrytowych są ich właściwości samopoziomujące i samorozlewne. W związku z powyższym nie wymagają one zastosowania innych działań związanych z nadaniem im równej nawierzchni i gładkości.
W wylewkach anhydrytowych nie zachodzi tzw. skurcz. Jest on charakterystyczny dla wylewek cementowych. W efekcie skurczu niezbędne jest dylatowanie, nawet w przypadku, w którym podsadzka jest większa.
Wady wylewki anhydrytowej
Główną wadą wylewki anhydrytowej jest to, iż nie nadaje się ona do zastosowania w każdym miejscu. Anhydryt jest bardzo wrażliwy na wilgoć, w związku z czym nie powinien być stosowany w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko jego zawilgocenia. W związku z tą właściwością, nie jest on również przeznaczony do zastosowania na zewnątrz.