Tapety, po dłuższym odejściu od stosowania ich w swojej aranżacji mieszkaniowej, ponownie zyskują na popularności. Obecny rynek oferuje najróżniejsze rodzaje tapet – od papierowych, po winylowe, z włókna szklanego, na podłożu fizeliny, aż po te zmywalne. Tak więc dopasowanie ich do zastosowanej aranżacji już nie stanowi żadnego problemu. Układanie tapet również nie należy do skomplikowanych czynności. Jednak, aby oszczędzić sobie czasu podczas samodzielnego tapetowania mieszkania, warto odpowiednio się do tego przygotować.
Zakup tapet, kleju i akcesoriów
Jeszcze przed zabraniem się za tapetowanie, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie tapety, które będą świetnie komponowały się z wykończeniem ścian, jak również klej i akcesoria. Nieodzownym elementem w procesie tapetowania jest nóż do tapet lub ostre nożyce, oraz poziomica i miara. Co więcej, warto mieć pod ręką ręcznik, którym z łatwością będzie można zebrać nadmiar kleju oraz wałek do tapet, który wesprze dokładne przyklejanie tapety. Specjalny stół do tapet nie jest czymś niezbędnym, ponieważ równie dobrze sprawdzi się wyłożona na podłogę folia. Trudno wyobrazić sobie tapetowanie bez krzesła albo drabinki – zwłaszcza w wyższych pomieszczeniach lub w przypadku osób o niższym wzroście. Wybór kleju powinien być dostosowany do wybranego rodzaju tapety.
Przygotowanie podłoża
Po zaopatrzeniu się w niezbędne do tapetowania akcesoria, można wziąć się do pracy. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża pod tapetę – ważne, by było ono gładkie i suche.
W przypadku, gdy ściany nie mają ubytków i są czyste, wystarczy zwykłe przetarcie ich wilgotną szmatką z detergentem, co pomoże usunąć ewentualne zabrudzenia. Można je również odkurzyć. W sytuacji, gdy ze ścian usunięto dopiero co stare tapety, należy zadbać, aby nie zostały po nich jakieś pozostałości. W tym celu warto skorzystać z takich akcesoriów jak szpachelka lub płyn do usuwania tapet. Kolejno należy umyć ścianę roztworem z detergentem i zaczekać do wyschnięcia.
Wszelkiego rodzaju ubytki z tynku oraz pęknięcia trzeba uzupełnić – można wykorzystać w tym celu masę szpachlową. Zagruntowanie podłoża klejem rozdrobnionym z wodą do dobre rozwiązanie, które przygotuje powierzchnię ścian do dalszej pracy.
Odkręcenie kontaktów, gniazdek, demontaż listew podłogowych, usunięcie gwoździ ze ścian – to czynności, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem tapetowania.