Koparki to jedne z najpopularniejszych maszyn budowlanych. Tak jak w przypadku wszystkich innych urządzeń, tak i w przypadku koparek przy długotrwałej eksploatacji niektóre ich części ulegają zużyciu. Aby uniknąć nieplanowych przerw w pracy, warto zadbać o regularny serwis i sprawdzać wszystkie potencjalnie awaryjne części do koparek.
Gdzie i jak często serwisować koparki?
Każdy właściciel maszyn budowlanych powinien mieć zaprzyjaźniony serwis, w którym będzie wykonywał wszystkie przeglądy swoich koparek. Ważne, by przestrzegał terminów wszystkich okresowych przeglądów koparek, ale również zgłaszał się do warsztatu zawsze wtedy, gdy zauważy jakiekolwiek drobne usterki czy problemy w pracy urządzenia. Odpowiednio wczesna reakcja i wymienianie niezbędnych części do koparek z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć poważniejszych awarii. Warto mieć na uwadze, że sprawne urządzenie wpływa nie tylko na wydajność pracy na budowie, ale i na bezpieczeństwo obsługujących je pracowników. Żaden odpowiedzialny właściciel firmy budowlanej nie powinien świadomie ryzykować ich zdrowia i życia.
Jakie części do koparek wybierać?
Wybór konkretnych części do koparek, takich jak np. https://glimat.com/czesci-do-koparek-volvo/1708 zawsze powinien być uzgodniony z serwisem. Zwykle zaleca się, by wybierać oryginalne komponenty, rekomendowane do konkretnej marki urządzenia. Jeśli z jakichś powodów nie ma takiej możliwości, można zdecydować się na dobre jakościowo zamienniki części do koparek. Należy mieć świadomość, że w przypadku podzespołów wyższa cena często idzie w parze z wyższą jakością i większą żywotnością części. W praktyce oznacza to, że czasem lepiej zdecydować się na większy jednorazowy wydatek przy pierwszej awarii niż później odwiedzać serwis kilkukrotnie, wymieniając ponownie te same części do koparek, które uległy zużyciu.
O czym jeszcze pamiętać?
Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz regularności serwisowania i jakości wybieranych części, o sprawności maszyny decyduje także sposób jej eksploatacji. Każdy pracownik używający koparki powinien przejść odpowiednie przeszkolenie i zapoznać się nie tylko z technicznymi aspektami jej obsługi, ale również z dobrymi praktykami związanymi z pracą na niej. Należy unikać przeciążania urządzenia i wybierać materiały eksploatacyjne, które są rekomendowane do tej konkretnej maszyny. To właśnie takie niepozorne detale, drobne nawyki i dokładne przestrzeganie zaleceń producenta decydują o tym, jak długo konkretna maszyna będzie bezawaryjnie pracować i jak dużo kosztować będą jej kolejne naprawy.