Śruby Torx – co trzeba o nich wiedzieć? - 1 2024

Śruby Torx – co trzeba o nich wiedzieć?

Śruby Torx należą do kategorii najpopularniejszych elementów złącznych. Wykorzystuje się je w praktycznie wszystkich sektorach przemysłu, od budownictwa lądowego i morskiego, przez budowę maszyn, aż po montaż instalacji i budowę urządzeń AGD. Powszechność śrub Torx sprawia, że na pewno wielokrotnie zetkniesz się z nimi przy okazji realizacji różnego rodzaju projektów. Przeczytaj nasz poradnik, w którym znajdziesz kilka praktycznych informacji na temat tych elementów złącznych.

Jak powstały śruby Torx?

Wiele osób może być zaskoczonych faktem, że śruby Torx są elementami złącznymi wprowadzonymi do powszechnego użytku stosunkowo niedawno. Po raz pierwszy zaprezentowano je w latach 60. XX wieku. Przyjmuje się, że było to w roku 1967.

Twórcą standardu Torx był Bernard F. Reiland, który w 1971 roku opatentował swój wynalazek. Celem Reilanda było opracowanie takiego gniazda śruby, które zagwarantuje wysoką stabilność mocowania wkrętaka i tym samym wygodę pracy oraz brak ryzyka zniszczenia gniazda oraz elementu złącznego.

Czy Torx to to samo co imbus?

Odpowiedź brzmi: nie. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że imbus i Torx są podobnymi standardami mocowania, to pasujące do nich końcówki absolutnie nie są zamienne. Zarówno gniazdo Torx, jak i imbusowe jest sześciokątne, jednak w Torx kąty wejściowe są zbliżone do 90 stopni, a samo gniazdko ma zwiększoną powierzchnię styku z łbem śruby. Takie rozwiązanie ogranicza problem wysuwania się wkrętaka z gniazda podczas wkręcania śruby ze znaczną prędkością i dużym momentem.

Zalety śrub Torx

Kluczową zaletą śrub Torx jest ich zdolność do przenoszenia wysokiego momentu siły. Dzięki temu używanie śrub przy okazji realizacji różnych zadań jest szybkie, wygodne i nie wymaga takiego zaangażowania mięśni, jak w przypadku używania klasycznego klucza oczkowego czy grzechotki. Można sobie tutaj pomóc wkrętarką.

Śruby Torx zapewniają oczekiwaną stabilność wykonanego połączenia, oczywiście pod warunkiem, że zostaną poprawnie dobrane do konkretnej aplikacji pod kątem parametrów wytrzymałościowych i materiału, z jakiego zostały wykonane (najczęściej będzie to stal nierdzewna A2 lub stal kwasoodporna A4).

Na wygodę pracy ze śrubami Torx wpływa również to, że oferują one aż sześć punktów przylegania o zwiększonym kącie. Dzięki temu, dobierając prawidłową końcówkę/nasadkę, praktycznie eliminujemy ryzyko obracania się wkrętaka w gnieździe śruby i jego niszczenia – pozwoli to w przyszłości odkręcić śrubę i ponownie ją wykorzystać.

Wady śrub Torx

Śruby Torx nie są idealnymi elementami złącznymi, o czym warto pamiętać przed wybraniem ich do realizacji konkretnego projektu, na przykład budowlanego. Podstawową wadą tych śrub jest specyficzne gniazdo Torx. Aby móc poprawnie używać śrub, należy mieć odpowiednią nasadkę – a nie każdy dysponuje nią od ręki.

Nie jest to oczywiście wada, która podważałaby sens korzystania ze śrub Torx w różnego rodzaju pracach, natomiast warto o niej pamiętać i przed zakupem śrub zaopatrzyć się w zestaw potrzebnych końcówek.

Gdzie kupisz porządne śruby Torx?

Śruby Torx są na tyle popularnymi elementami złącznymi, że można je kupić w praktycznie każdym dobrze zaopatrzonym sklepie metalowym czy w marketach budowlanych. Jeśli jednak potrzebujesz tych śrub do realizacji ważnego projektu, zależy Ci na wygodnej, szybkiej pracy i chcesz uniknąć irytacji z powodu np. szybkiego wycierania się gniazd Torx, to skorzystaj z naszej rady i postaw na śruby dobrej jakości.

Takie elementy złączne, również w dużych ilościach, możesz zamówić bezpośrednio w Inox-Plus. To czołowy dystrybutor śrub, nakrętek, podkładek, łańcuchów, nitów i innych elementów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, który zapewnia szeroki wybór produktów renomowanych producentów, z gwarancją szybkiej wysyłki pod wskazany adres, również prosto na plac budowy.