Badania wytrzymałościowe betonu wymagają użycia odpowiednio dobranego sprzętu. Jakie wymagania powinny spełnić przeznaczone do nich maszyny? Wyjaśniamy to na przykładzie urządzeń marki Form+Test.
Beton jest jednym z najważniejszych materiałów używanych w budynkach, obiektach inżynieryjnych i różnego typu elementach prefabrykowanych. Jego szerokie zastosowanie i duży wpływ na właściwości gotowego obiektu sprawiły, że materiał ten objęto wieloma regulacjami. Normy, które musi spełnić wykorzystywany w budownictwie beton dotyczą przede wszystkim wytrzymałości.
Badania betonu pod kątem spełnienia norm prowadzone są w odpowiednio wyposażonych laboratoriach. Do testów używa się różnego sprzętu. Jednym z najważniejszych jego typów są maszyny wytrzymałościowe. Dzielą się one na dedykowane pojedynczym badaniom oraz uniwersalne. Zarówno pierwsze, jak i drugie dostępne są w ofercie firmy Viateco będącej dystrybutorem niemieckiego producenta Form+Test (na https://viateco.eu/category/sprzedaz/betony/maszyny-wytrzymalosciowe/). Poniżej omawiamy ich najważniejsze funkcje i zalety.
Maszyny wytrzymałościowe Form+Test
Maszyny Form+Test cechuje duża różnorodność, pozwalająca na dobór urządzenia idealnie dopasowanego do potrzeb każdego użytkownika. W katalogu marki dostępne są następujące modele sprzętu:
- ALPHA – do badań wytrzymałości na ściskanie wg norm EN 12390-4, ASTM C39 czy BS 1610. Oprócz różnych wyrobów betonowych, z użyciem maszyn ALPHA można testować również inne materiały – np. elementy kamienne lub materiały ogniotrwałe;
- BETA – do badań prowadzonych wg norm EN 12390-4, ASTM C39 i BS 1610 w testach wytrzymałości na ściskanie;
- DELTA – seria przeznaczona do badań wytrzymałości na zginanie. W jej skład wchodzą modele DELTA 3 (do testów zapraw, cementów, wylewek, dachówek i materiałów ogniotrwałych w zakresach obciążenia 10 kN, 20 kN i 30 kN), DELTA 4 (do badań belek betonowych, kostki brukowej i kamienia – zakresy 60 kN, 100 kN, 200 kN oraz 300 kN), DELTA 5 (do testowania tych samych elementów, ale w wyższych zakresach – 200 kN i 300 kN) i DELTA 6 (do badania wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu różnych elementów w zakresach 60 kN, 100 kN, 150 kN, 200 kN i 300 kN).
- MEGA – seria kombinowanych maszyn, które dzięki dwuramowej konstrukcji umożliwiają przeprowadzenie badań wytrzymałości na ściskanie i zginanie różnych elementów i w różnych zakresach.
Nowoczesne kontrolery i oprogramowanie
Z punktu widzenia nowoczesnych laboratoriów ważnym atutem oferowanych przez Form+Test maszyn wytrzymałościowych są zaawansowane technologicznie kontrolery DigiMaxx C-40 i C-44. Poza tym urządzenia mogą procować pod kontrolą osobnych szaf sterowniczych. Wśród tych drugich warto wymienić m.in. model AS-C40-N, który wyposażono w zintegrowany napęd hydrauliczny oraz najnowocześniejsze urządzenia sterujące i rejestrujące.
W obu przypadkach operator może cieszyć się takimi udogodnieniami jak zautomatyzowanie badań, monitoring pracy oraz kontrolę nad tym, by na każdym etapie test był prowadzony zgodnie z normami. Sterowniki umożliwiają ponadto szybkie i wygodne przesyłanie danych z maszyny wytrzymałościowych do zewnętrznych komputerów. Za ich działanie odpowiada oprogramowanie PROTEUS, którego funkcjonalność można rozszerzać z użyciem modułów.
Wkładki i akcesoria do maszyn wytrzymałościowych
Maszyny wytrzymałościowe Form+Test można dostosować do specyfiki różnych badań dzięki dedykowanym wkładkom oraz akcesoriom. Producent zapewnia wkładki do testów:
- wytrzymałości na ściskanie próbek sześciennych, belek betonowych, cylindrycznych (wkładka DV 500S);
- wytrzymałości rozciąganie przy rozłupywaniu odwiertów (DV 500S);
- wytrzymałości na ściskanie w ramie do badań wytrzymałości na zginanie (płyta PWS);
- wytrzymałości na ściskanie i zginanie beleczek betonowych (wkładki BV 10 OM i DV 600 AZ);
- wytrzymałości na zginanie krawężników i bloków betonowych (stempel M-1340 S).
Wysoka precyzja pomiarów, zróżnicowanie oraz możliwości konfiguracji czynią z maszyn wytrzymałościowych Form+Test niezawodny element wyposażenia laboratorium przemysłowego lub inżynierii lądowej. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie różnych testów wytrzymałości na zróżnicowanych próbkach. Nowoczesne oprogramowanie daje zaś pełną kontrolę nad przebiegiem badania oraz pozwala na wydajne przetwarzanie pozyskanych danych.