Wiele osób chce wykonywać prace w domu samodzielnie. Jest to zrozumiałe, w końcu dzięki temu możecie sporo zaoszczędzić, ale też poczuć satysfakcję z wykonywanej pracy. Oczywiście jednym z takich elementów, który wbrew pozorom można wykonać samodzielnie jest ścianka działowa. Wyobraźcie sobie, że możecie ją zrobić ze szkła i metalu. Zyskacie wtedy nie tylko praktyczny element domu czy mieszkania, ale też wręcz genialną dekorację. Dziś podpowiemy Wam, jak wykonać ściankę działową ze szkła i metalu. Ale też zdradzimy szybkie rozwiązanie na już.
O wyborze szkła zdań kilka plus przydatne rady
Zacznijmy od tego, że rzeczywiście ścianka działowa pełni bardzo ważną funkcję. Z drugiej strony może być dekoracją domu. Można tutaj postawić na różne rozwiązania, jednak naszym zdaniem zastosowanie szkła i metalu będzie najlepsze. Przede wszystkim nie przytłoczy wnętrza. Wpisuje się też w industrialny styl, sprawiając, że wnętrze zyskuje loftowy charakter. Nie można też zapominać, że takie rozwiązanie stanowi barierę dźwiękoszczelną, ale kluczem do sukcesu rzecz jasna są szczegóły i w tym przypadku musicie postawić na wysokiej jakości szkło. Najlepiej wybrać szkło hartowane, które jest trwałe i niezawodne i nawet po uderzeniu nie rozsypuje się w przysłowiowy drobny mak. Warto także wybrać właściwe profile i naszym zdaniem te aluminiowe będą najlepsze, wszak są odporne na korodowanie. Przyda się także profesjonalny klej. Warto wybrać klej anaerobowy w Ataszek.pl.
Jak wykonać ściankę działową ze szkła?
Na samym początku musimy wykonać profile aluminiowe, które łączymy wykorzystując metodę spawania MIG/MAG. Warto najpierw wykonać ramę, następnie odmierzyć profile w środku i stworzyć kratki, coś na wzór szachownicy. Z tą pracą poradzicie sobie samodzielnie. Wystarczy tylko kreatywność i więcej chęci. Niestety dalszy etap prac musi zostać wykonany przez szklarza. Chodzi tutaj o to, że trzeba dobrać szkiełka, czyli elementy szklane pod wykonane otwory. Szklarz zrobi to niezwykle szybko, zaś całość będzie prezentować się niezwykle gustownie. Trzeba jeszcze przeprowadzić właściwy montaż takich elementów i niewątpliwie najlepiej wykonać to, używając kleju. Warto wybrać kleje anaerobowe.
Kleje anaerobowe – co warto wiedzieć?
Doskonałym wyborem do tego typu prac są kleje anaerobowe. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety stosowania. Trzeba przyznać, że są to naprawdę mocne kleje. Zostały one opracowane w latach 50-tych ubiegłego wieku i od tego czasu cieszą się dużą popularnością. Dzięki nim można łączyć elementy i zyskać naprawdę trwałe połączenia. Warto zauważyć, że takie kleje są niezwykle mocne, trwałe i co ważne są odporne na warunki atmosferyczne. Świetnie dopasowują się też do każdej powierzchni, tworząc przy tym estetyczną spoinę, która zasadniczo nie jest widoczna. Jednocześnie zapewniają dobre uszczelnienie, a do tego zapobiegają powstawaniu korozji. Nie bez znaczenia jest ich niska cena. Warto jeszcze zwrócić uwagę na konsystencję. Jest ona stosunkowo płynna, dzięki temu aplikacja jest niezwykle łatwa i szybka. Nie bez znaczenia jest jeszcze czas utwardzania. I ten również jest niezwykle krótki. Zasadniczo już po godzinie zyskacie mocne łączenie. Aby jeszcze wzmocnić efekt, najlepiej poczekać 24 godziny. Nie trzeba mieszać ich z żadnymi rozpuszczalnikami.
Rozwiązanie na szybko, czyli ściana z płyt wielowarstwowych
Możecie także postawić na rozwiązanie na szybko. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się płyty wielowarstowe, które składają się z rdzenia oraz obudowy metalowej, najczęściej stalowej lub aluminiowej, umieszczonej po obu stronach rdzenia. Całość w przekroju przypomina kanapkę. Rdzeń wykonany jest z wełny mineralnej bądź pianki poliuretanowej, co niewątpliwie wycisza pomieszczenie. Ścianki z takiego materiału nie trzeba już dodatkowo obrabiać i same w sobie prezentują się niezwykle stylowo. Wpisują się w stylistykę industrialną i dobrze komponują się np. z cegłą z rozbiórki albo kamieniem naturalnym takim jak łupek. Takie rozwiązanie jest relatywnie tanie.