Dokonując wyboru instalacji grzewczej w domu, trzeba wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby, oczekiwania, jak również uwarunkowania budynku. Aktualnie najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła, która sprawdza się zarówno w modernizowanych, jak i nowopowstałych domach.
Pompy ciepła w nowopowstałych domach
Osoby, które dopiero planują budowę domu, powinny rozważyć zainstalowanie pompy ciepła. W zależności od potrzeb, jak i uwarunkowania terenu, można zdecydować się na pompy powietrzne lub gruntowe. Jest to sposób na zapewnienie sobie niskich rachunków oraz komfortu w domu. Bez względu na wybrane źródło ciepła, użytkownicy mają możliwość regulowania temperatury w konkretnych pomieszczeniach. Co więcej, pompa ciepła pozwala na dostosowanie jej do własnych potrzeb.
Pompy ciepła a modernizowane budynki
Zainstalowanie pompy ciepła w domu, w którym znajduje się już ogrzewanie, jest nieco skomplikowane, jednak możliwe do wykonania. Należy wziąć tu pod uwagę typ już posiadanego ogrzewania. Innym ważnym czynnikiem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest możliwość podłączenia do danej instalacji takiej pompy ciepła. Osoby, które posiadają odpowiedni budżet, mogą zdecydować się na wymianę całego systemu grzewczego. Pompy ciepła to zdecydowanie opłacalna inwestycja. Umożliwiają znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Co więcej, mogą one działać skutecznie, jedynie tylko wtedy, kiedy dom przejdzie właściwą termomodernizację. Dość spore straty ciepła są efektem niedocieplonych ścian oraz nieszczelnych okien.
Elementem, który może pozwolić na modernizację ogrzewania, jest istniejąca już instalacja w budynku. W przypadku, w którym dom jest wyposażony w kocioł kondensacyjny, który będzie współpracował z ogrzewaniem podłogowym, prace związane z montażem konkretnej pompy ciepła nie będą za bardzo absorbujące. Jednak w przypadku posiadania kotła niekondensacyjnego, koszty modernizacji będą o wiele większe. Bywa tak, ze niezbędne jest zdemontowanie całej instalacji.