Układanie paneli jest jedną z tych prac remontowych, które można wykonać samodzielnie. Tak więc pomoc fachowców jest w tym przypadku zupełnie niepotrzebna. Nowoczesne materiały wykończeniowe są do tego znakomicie przystosowane. Jednak, aby uzyskać zamierzony efekt, należy postępować według kilku podstawowych zasad.
Układanie paneli – grunt to odpowiednie przygotowanie
Przed przystąpieniem do montażu paneli podłogowych, konieczne jest wybranie modelu o pożądanych cechach: kolorze, rodzaju oraz klasie ścieralności. Warto również dowiedzieć się, jaka ilość materiału będzie potrzebna do przeprowadzenia remontu. W tym celu niezbędne jest obliczenie ilości paneli niezbędnej do wykończenia danego pokoju. Uzyskany wynik podawany jest w metrach kwadratowych i powinien odpowiadać powierzchni remontowanego pokoju. Warto doliczyć około 10% zapasu na wypadek ewentualnych błędów w trakcie przycinania.
Następnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłogi, na której będą kładzione panele. Powierzchnia powinna być czysta, sucha oraz odpowiednio wyrównana, a wszelkie ubytki muszą zostać usunięte. Na tak przygotowaną podłogę trzeba położyć folię paroizolacyjną, która pełni funkcję dodatkowego zabezpieczenia przeciwwilgociowego. Kolejny etap przygotowań do układania paneli to nałożenie na foli specjalnego podkładu. Ma to na celu zwiększenie trwałości nawierzchni.
Jak prawidłowo ułożyć panele?
Do samodzielnego montażu paneli podłogowych należy zaopatrzyć się w takie przybory jak: dobijak, gumowy młotek, kątownik, wyrzynarka oraz kliny dylatacyjne. Z tak przygotowanym sprzętem można już przystąpić do części głównej – układania paneli. Warto rozpocząć od rozłożenia pierwszego rzędu oraz sprawdzenie, w którym miejscu konieczne będzie docięcie. Przycięty element nie powinien być krótszy niż 40 cm – w przeciwnym razie zepsuje on efekt końcowy układania paneli. Pozostały fragment trzeba umieścić w kolejnym rzędzie jako pierwszy. Kolejne elementy należy łączyć z sąsiednimi, stosując system Click. W ten sposób można ułożyć całą podłogę tak, aby łączenia wszystkich rzędów utworzyły wzór mozaiki.