szpachlowanie

Jak prawidłowo wyszpachlować ścianę 

Szpachlowanie to proces przygotowujący ścianę do tapetowania lub malowania. Dzięki niemu ostateczna warstwa dekoracyjna prezentuje się zjawiskowo. Narzędzia, które są wręcz niezbędne podczas szpachlowania to: szpachelka, wiadro, paca, mieszarka, pędzel do gruntowania, poziomica. Przed rozpoczęciem szpachlowania należy zaopatrzyć się w środek gruntujący, gładź, masę szpachlową i narożniki aluminiowe. Gdy cały sprzęt jest gotowy, można przystąpić do pracy 

Szpachlowanie należy rozpocząć od przygotowania podłoża 

Przed przystąpieniem do szpachlowania należy dokładnie przygotować powierzchnię. Zarówno w przypadku nowych, jak i starych podłoży konieczne jest zaplanowanie ułożenia konkretnych przewodów elektrycznych oraz wykonanie pod niewłaściwych bruzd. Kolejno, co odnosi się przede wszystkim do użytkowych wcześniej ścian, trzeba pozbyć się z ich powierzchni wszelkich elementów, takich jak np. gwoździe, gniazdka czy kołki rozporowe.  W tym celu warto skorzystać z kombinerek. Każdą pozostałość można usunąć na samym końcu dzięki zastosowaniu szerokiej szpachli. 

Istotne jest pozbycie się starych i odpadających farb oraz tynków – każda warstwa, która luźno trzyma się powierzchni, powinna zostać zeskrobana przy użyciu szpachelki. Co więcej, należy pominąć mocno trzymające się fragmenty, gdyż mogą one przyczynić się do powstania większych uszkodzeń. 

 

Gruntowanie ścian – warto zrobić je przed szpachlowaniem 

Tak przygotowane podłoże trzeba właściwie zagruntować. Można tego dokonać tak samo, jak przed malowaniem ścian. W tym celu stosuje się specjalny środek gruntujący, który można przelać do wiadra lub użyć prosto z pojemnika, w przypadku, gdy jest on odpowiednio szeroki. Szeroki pędzel do gruntowania należy namoczyć w gruncie i kolejno nałożyć preparat na całą powierzchnię ścian. Powinien być on aplikowany w sporych ilościach, mocno i dokładnie. 

 

Szpachlowanie – prawidłowe wykonanie w dwóch krokach

Proces szpachlowania polega przede wszystkim na uzupełnieniu wszystkich ubytków, jakie znajdują się na ścianach. Kolejnym krokiem jest pokrycie masą szpachlową całej powierzchni – ma to na celu zniwelowanie wszelkich większych nierówności.