Bateria to element wyposażenia, z którego korzysta się każdego dnia. Mycie rąk po przyjściu ze spaceru, mycie talerzy po rodzinnym obiedzie – to tylko przykładowe czynności, w których skorzystanie z mechanizmu kranu jest nieodzowne. Częstotliwość wykorzystania tego elementu oddziałuje na jego eksploatację. Najczęstszym problemem jest zmniejszenie szczelności uszczelek znajdujących się wewnątrz kranu – czego skutkiem jest przeciekanie.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i sąsiadów
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć podczas wymiany uszczelki w kranie, jest zadbanie o bezpieczeństwo. Chodzi tutaj o odcięcie głównego dopływu wody. Takie postępowanie zapobiegnie ewentualnemu zalaniu własnego mieszkania oraz sąsiadów. Osoby mieszkające w bloku powinny wiedzieć, iż zawór głównego dopływu wody najprawdopodobniej znajduje się w piwnicy lub w sąsiedztwie wodomierza. Po zakręceniu zaworu należy upewnić się, czy dopływ wody został odcięty.
Sprawdź szczelność dławicy obejmującej sworzeń
Po sprawdzeniu, czy dopływ wody został odcięty należy przejść do działania. Kolejnym etapem w radzeniu sobie z cieknącym kranem jest skontrolowanie czy dławica obejmująca sworzeń jest szczelna. Niejednokrotnie zdarza się, iż samo dokręcenie dławicy skutkować będzie pozbyciem się problemu. Aby dostać się do wspomnianej dławicy konieczne jest odkręcenie pokrętła wraz z jego obudową. W sytuacji, gdy to nie pomoże, należy wymienić uszczelkę na nową.
Wymiana uszczelki w kranie – jak to zrobić?
Wymiana uszczelki powinna rozpocząć się zdemontowaniem kranu oraz zdjęciem z niego zaworu grzybkowego. Kolejno należy odkręcić nakrętkę, która utrzymuje starą uszczelkę. Wyeksploatowaną już nakrętkę trzeba wyjąć, w jej miejsce wstawić nową i ponownie dokręcić nakrętkę. Po zakończeniu tej czynności można już z powrotem zamontować zawór grzybkowy i przykręcić korpus do kranu. Taka naprawa powinna skutecznie wyeliminować problem związany z cieknącym kranem.
W przypadku, w którym mamy do czynienia ze starym kranem, zaleca się dodatkowo uszczelnić gwint dławicy. Wszystko dlatego, iż w skokach gwintu znajduje się sznur uszczelniający, który można usunąć i zamienić na specjalną taśmę uszczelniającą. Tańszą opcją jest zastosowanie bawełnianej nici, która została namoczona w roztworze stearyny. Metoda ta nie tylko pozwoli zapomnieć o cieknącym kranie, ale także znacznie zwiększy żywotność kranu.